Laudakia stellio picea – Agama hardun
Je to nejmenší druh ze sedmi poddruhů agamy Laudakia a dle mého názoru i nejkrásnější.
Poddruhy
Laudakia stellio brachydactyla
Laudakia stellio cypriaca
Laudakia stellio daani
Laudakia stellio picea
Laudakia stellio stellio
Laudakia stellio vulgaris
Laudakia stellio salehi
Výskyt: žije v jihozápadní Sýrii, jižní Libanon, severním Izraeli, severozápad Jordánska a na některých ostrovech Řecka. Agamy žijí na suchých, vyprahlých místech na černých lávových polích. Je to totálně izolovaná forma - endemický druh vyskytující se pouze na těchto černých oblastech. Jsou aktivní při teplotách 25-40°C s nočním poklesem na 20°C
Vzhled:Agamky dorůstají maximálně do 25cm. Šupiny na povrchu těla mají velmi hrubou strukturu u samců až ostré trny. Základní barva je černá u samců může přecházet až do modrého nádechu. Na zádech mají oranžové skvrny různé velikosti přecházející na ocase do pruhů. Samice mohou být tmavě šedé. Spodní část těla je u samic světle šedá až bílá, u samců téměř černá. Samci se liší od samic švem přes břicho a póry kolem kloaky, zároveň mají podstatně širší kořen ocasu. Tyto rozdíly lze pozorovat přibližně v 10ti měsících života mláďat.
Terárium:Pouštního typu na dne s pískem, je vhodná i miska s vodou, agamky se občas koupou. Prostor terária je nutno vybavit spoustou kamenu a boční stěny uzpůsobit ke šplhání. Rádi se honí po prostoru, případně visí hlavou dolů na bočních stěnách. Minimální rozměry nádrže pro pár jsou 80x40x40, samozřejmě čím větší tím lépe. Jsou to velice pohyblivá a akční zvířata, která velice často běhají po celém prostoru terária. Nutností je dostatek světla tepla a zdroj UV záření já používám výbojky Raptor. Denní teploty na chladných místech by mněly dosahovat 28-30°C na výhřevném místě pak 40-50°C. Noční pokles postačuje na pokojovou teplotu 20-22°C.
Chov:Je vhodný v páru, skupinu 1,2 nebo 1,3 je nutno vyzkoušet. V některých případech se napadají i samice, obzvláště pokud je jedna z nich o něco menší. Umístění více samců do jedné nádrže je nevhodné dojde k tvrdému boji, který může skončit ukousnutím některé z končetin nebo i smrtí. Krmení postačuje obden, ale mláďata krmíme denně. Také březím samicím je nutno dodat kvalitní potravu plnou minerálů a vitamínů. Většinou konzumují veškerou živou potravu všechny druhy hmyzu, myší holátka a občas nepohrdnou ani rostlinou potravou (nastrouhanou mrkví, celerem, petrželí, salátem, jablkem a jiným ovocem). V tomto složení se moc neliší od Agamy vousaté. Terárium je vhodné na noc rosit a tím zvednout noční vlhkost na 70%, denní vlhkost musí být naopak nízká kolem 30%. Pro březí samice je důležité připravit kladiště, kde smícháme rašelinu s pískem ve vyšší vrstvě cca10cm, kterou udržujeme stále vlhkou. 5-7 týdnů po páření samice zahrabou snůšku 4-12 vajec na vlhkém místě v teráriu. Ročně mohou mít 2-3 snůšky, inkubace pak probíhá při 28-30°C po dobu 50-60 dnů. Pro nastartování páření je nutné zimování po dobu 8 týdnů a teplotě cca 20°C.
Mláďata jsou velmi aktivní, krásně tmavě zbarvená a ihned přijímají jakoukoli drobnou potravu. V průběhu jejich růstu je nutné oddělovat větší jedince o menších, aby se navzájem nešikanovali, což může skončit i smrtí utlačovaného zvířete.
Jsou to krásná a po dodržení několika zásad vcelku nenáročná zvířata, která si na člověka brzy zvyknou a přijímají potravu i z ruky. Mají atraktivní vzhled, a aktivní chování.